Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου και την Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές του Στ'1 με τις εκπαιδευτικούς Σοφία Σγουράκη, Κατερίνα Μαρουδά κι Ελευθερία Κοτσώνη επισκεφτήκαμε τον κοινωνικό λαχανόκηπο του Δήμου Πετρούπολης.

Στην πρώτη μας επίσκεψη τα παιδιά ομόρφυναν τον τοίχο του βιολογικού λαχανόκηπου, ζωγραφίζοντάς τον με την καθοδήγηση εικαστικού καλλιτέχνη. Στη δεύτερη επίσκεψη οι μαθητές μας, αφού ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη της Οργάνωσης Γης για τα φυτά και τα βότανα που φιλοξενεί ο κήπος, καθώς και τα μυστικά της καλλιέργειάς τους, φύτεψαν με τα χεράκια τους λαχανικά, μαθαίνοντας πώς ο άνθρωπος εκμεταλλεύεται τα φυτά για να τρέφεται. Στόχος της δράσης ήταν τα παιδιά να αναπτύξουν στάσεις και συμπεριφορές σεβασμού προς το περιβάλλον, αλλά και να εκτιμήσουν τον κόπο που χρειάζεται μια τροφή για να καταλήξει στο πιάτο μας. Μια πολύ ενδιαφέρουσα δραστηριότητα και όμορφη εμπειρία!